|
|
|
|
|
|
|

אתר חדש – אורוגינקולוגיה כירורגיה אגנית ולפרוסקופיה– עלה לאויר לאחרונה בניהולו של פרופסור יורם אברהמוב, ומהוה אתר ייחודי בארץ בתחום זה. האתר כולל מידע עדכני בכל תחומי האורוגינקולוגיה והכירורגיה האגנית כולל צניחת הרחם והנרתיק, דליפת שתן, ניתוחים אסתטיים של הפות והנרתיק, דימומים רחמיים, שרירנים, פוליפים, ציסטות שחלתיות, ועוד. האתר כולל גם מילון מונחים, פורום שאלות ותשובות, ושאלות נפוצות. שיהיה בהצלחה!!!

 

 

הזרקת בוטולינום (בוטוקס, דיספורט) לשלפוחית השתן- שיטה חדשה שהושקה לאחרונה בארץ כטיפול בשלפוחית שתן רגיזה. ההזרקה מתבצעת דרך מכשיר אופטי הנקרא ציסטוסקופ. לטכניקה זאת שיעורי הצלחה גבוהים (כ-80%), גם בנשים שלא הגיבו לטיפול תרופתי ו/או פיסיותרפיה לשיקום רצפת האגן. משך השפעת כל הזרקה כ-9 חדשים עד שנה, ולאחר פרק זמן זה יש צורך בד"כ בהזרקה חוזרת.

 

 

 

נוירומודולציה- השתלת קוצב סוגרים – הנה טכניקה כירורגית חדשנית לטיפול בשלפוחית שתן רגיזה, אי-שליטה בצואה וכאבים באגן שלא הגיבו לטיפולים אחרים. לטכניקה זאת שהושקה בארץ לאחרונה, שני שלבים: הראשון: השתלת האלקטרודה בעמוד השדרה וחיבורה לקוצב חיצוני זמני. השני: במידה וחלה הטבה ניכרת בתסמינים מושתל קוצב הסוגרים הקבוע בגבה של המטופלת ומחובר לאלקטרודה שהוכנסה בשלב הראשון. לטכניקה כירורגית זאת אחוזי הצלחה גבוהים למדי (כ-75%).

 

 

 

 

לאחרונה הושקו בארץ מספר התקנים כירורגיים לטיפול בדליפת שתן ובצניחת הרחם והנרתיק המוחדרים בטכניקה זעיר פולשנית (דהיינו ללא ביצוע חתכים גדולים). לניתוחים אלה שיעורי הצלחה גבוהים ביותר ושיעור סיבוכים נמוך

 

 

 

בשנים האחרונות הושקו בארץ מספר תרופות מתקדמות לטיפול בשלפוחית שתן רגיזה: ה- Detrusitol וה- Toviaz של חברת פייזר, הלירינל של חברת  יאנסן-סילאג, Vesicare של חברת Astellas, וספאסמקס. תרופות אלה מחליפות במידה רבה את התרופה הסטנדרטית הקרויה Novitropan שלה שיעור סיבוכים גבוה יחסית (בעיקר יובש בפה ועצירות). התרופות החדשות מצטיינות בשיעור תופעות לואי נמוך ויעילות גבוהה למדי 

 

 

מחקרים אחרונים מראים שמתן קרם אסטרוגני לנרתיק בנשים עם חוסר אסטרוגן (לאחר גיל המעבר) עשוי לסייע כטיפול בשלפוחית שתן רגיזה ובזיהומים חוזרים בדרכי השתן. לעומת זאת מתן טיפול הורמונלי תחליפי דרך הפה הוכח כבלתי יעיל כטיפול בבעיות אלה.

 

 

 

במחקר שבוצע לאחרונה על ידי פרופסור אברהמוב במרכז הרפואי כרמל, נמצא שתיקון קרעים בפי-הטבעת לאחר לידה בטכניקה כירורגית מתקדמת הקרויה תיקון בחפיפה נושא תוצאות טובות מאוד מבחינת שמירת תפקודו של סוגר פי-הטבעת לטווח הארוך, לעומת טכניקת התיקון הרגילה (הקרויה תיקון קצה לקצה) הכרוכה בסיכון גבוה יותר להפרעות בתפקוד הסוגר ולאי-שליטה בצואה ובגז.

 

 

 

במחקר שבוצע לאחרונה ע"י פרופסור אברהמוב בבית חולים כרמל בחיפה נמצא כי נשים עם צניחת אברי האגן נוטות לסבול גם מבקעים במפשעות, בבטן ובסרעפת. ככל הנראה מדובר בחולשה של רקמות החיבור האחראית לצניחת אברי האגן ולבקעים כאחד
שלח להדפסה חיפוש     
 

אצירת שתן

 

אצירת שתן הוא מצב בו שלפוחית השתן אינה מתרוקנת כהלכה. למצב זה ייתכנו שתי סיבות עיקריות: חסימה במוצא שלפוחית השתן או הפרעה בהתכווצות שלפוחית השתן.


תסמינים
ההסתמנות הקלינית כוללת בדרך כלל קושי בהתרוקנות השלפוחית, תכיפות ודחיפות במתן שתן, אבדן שתן במאמץ, אבדן שתן קבוע או אבדן שתן תוך תחושת דחף (כשהשתן ´בורח´ בדרך לשירותים). כמו כן ייתכנו כאבים בבטן תחתונה וזיהומים חוזרים במערכת השתן.  אצירת שתן עשויה גם לגרום בטווח הארוך לנזק לתפקוד הכלייתי.


גורמים
חסימה במוצא שלפוחית השתן עשויה להגרם על ידי צניחת שלפוחית השתן (ראה מידע בנושא), הגורמת לכיפוף בין שלפוחית השתן וצינור השפכה המפריע לריקון השלפוחית. חסימה עשויה להגרם גם על ידי גידולים, אבנים בדרכי השתן או ניתוחים (כגון ניתוחי מתלה) לדליפת שתן. הפרעה בהתכווצות שלפוחית השתן עשויה להגרם על ידי תרופות שונות (כגון תרופות פסיכיאטריות שונות, או תרופות לטיפול בשלפוחית שתן רגיזה), וכן על ידי פגיעה עצבית (כמו בסוכרת, לאחר אירוע מוחי, טרשת נפוצה וכו´), וכחלק מתהליך ההזדקנות.


אבחון
אבחון אצירת שתן נעשה על ידי בדיקת שארית שתן בעל-קול (אולטרסאונד) או על ידי החדרת צנתר (קטטר) לשלפוחית השתן לאחר הטלת שתן. שארית שתן של למעלה מ-100 סמ"ק מעידה על הפרעה בריקון שלפוחית השתן. לעיתים מבצעים גם בדיקה אורודינאמית או בדיקת אורופלומטריה על מנת להגיע לאבחון מדוייק יותר של המנגנון האחראי לאצירת השתן.


טיפול
הטיפול הינו הסרת חסימה מכאנית במידה וקיימת (למשל תיקון צניחת אברי האגן, חיתוך של רשת לאחר ניתוח מתלה, הוצאת אבן חוסמת וכד´), ובמקרים אחרים החדרת צנטר קבוע לשלפוחית השתן או שימוש בצינטורים עצמיים לסירוגין (דהיינו החדרת צנתר לשלפוחית השתן מספר פעמים ביום לצורך ריקון השלפוחית) (תרשים 1).

 

                                                

                                                

                    תרשים 1: קטטר (צנתר) לביצוע צינתורים עצמיים של שלפוחית השתן באצירת שתן

 

נוירומודולציה (השתלת קוצב סוגרים בעמוד השדרה), עשויה להועיל באחוז לא מבוטל של המקרים (תרשימים 3,2). 

 

                                                            

                                                                                      

                                   תרשים 2: נוירומודולציה - החדרת האלקטרודה (שלב I)


                           

                                         

                                              

                                     תרשים 3: נוירומודולציה - קוצב הסוגרים החשמלי הקבוע (מוחדר בשלב II)

 

                                         

 

 

כל הזכויות שמורות לד"ר אברהמוב © אין להעתיק או להשתמש בחומר הקיים באתר
מה זה אורוגינקולוגיה   
דליפת שתן   
אצירת שתן   
זיהומים בדרכי השתן   
צניחת הרחם והנרתיק   
ניתוחים אסתטיים   
וסטיבוליטיס   
דליפת צואה וגזים   
קרעים בפי הטבעת   
פיסטולות נרתיקיות   
הוראות לאחר ניתוח   
מילון מונחים   
שאלות ותשובות   
דימום רחמי בלתי סדיר   
ציסטות שחלתיות   
פוליפים רחמיים   
פרופסור יורם אברהמוב - מרכז רפואי 'אסותא' - קניון לב המפרץ (קומה ג') שד' ההסתדרות 55, צ'ק פוסט חיפה.
טל: 04-8810621, פקס: 04-8494210 Yabramov@012.net.il
דף הבית | פרופיל | מאמרים מקצועיים | פורום | קישורים | שלח לחבר | הוסף למועדפים | יצירת קשר
כל הזכויות שמורות "פרופסור אברהמוב © אין להעתיק או להשתמש בחומר הקיים באתר